Pisut Orissaare vallast

Kaart lähiümbruskonnast

Orissaare valla tähtsamateks turismiobjektideks on Maasi ordulinnus koos vallikraaviga, Illiku laid, Rannaküla sadam, Pulli pank, Rannaküla mõisa lindla (hanelaut), mis on ehitatud 19. saj. ja on üpris omanäolise arhitektuuriga.

Kindlasti pakub mere- ja paadituristidele huvi Orissaare sadam, mis asub Orissaares Illiku laiul, keskusest vaid 700 m kaugusel ning kus saavad randuda kuni 2,5 m süvisega jahid ja teised alused. Orissaare sadam koos Illiku laiu ja Väikese-Väinaga pakub soodsaid võimalusi ka purjetamiseks.

Samuti kuulub Illiku laid Rahvusvahelisse linnukaitsealasse, kus huvilistele avaneb hea võimalus linnuvaatluseks.

Väike reisikava

Kõigepealt tasuks päris lähiümbrusega tutvust teha - puhkemajast ca 400 meetri kaugusel, mere ääres asuvad Maasi ordulinnuse varemed. Maasilinna kindluse restaureerimist alustas Orissaare vald 2001 aasta lõpus. Kindluse restaureerimise käigus on välja kaevatud suures osas säilinud esimene korrus ning värav, osaliselt on alles ka linnuse teine ja kolmas korrus, kus avaneb ka hea vaade ümbritsevale merele ja maale. Maasilinna kindlusega tutvumine on huvilistele täiesti tasuta.

Kui Maasi maalinnaga tutvus tehtud ja olemas ka võimalus veidi kaugemale liikuda siis ette võiks võtta väikese ringreisi, kõigepealt läänepoolsemale osale. Panga pank (Mustjala pank) asub Saaremaa põhjaranniku läänepoolsemas osas Panga küla lähedal. Kaugus puhkemajast linnulennult ca 40 km, sõites mööda maalilist Saaremaa põhjarannikut tuleb kauguseks läbi Leisi minnes ca 50 km. Panga maksimaalne kõrgus on 21,3 m, millelt avaneb hingematvalt kena vaade ümbritsevale merele. Panga pank on kõrgeim Saaremaa ja Muhu põhjaranniku pankadest. Panga ulatus on umbes 2,5 km ja see asub Panga neeme põhja-, loode- ja lääneküljel. Kõrgeim koht on neeme loodetipust veidi lõuna pool. Mujal jaguneb pank kaheks astanguks, millest teine jääb 13 m kõrgusest merre laskuvast järsakust veidi sisemaa poole. Kui juba sinna kanti asja ning soov veelgi läänepoole liikuda, siis vast tasuks külastada ka looduse rüpes asuvaid lummavaid Odalätsi allikaid (kaugus ca 25 km Panga pangast). Juhul kui peale allikatega tutvumist on nälg vaikselt näpistama hakanud võib läbi põigata lähedalasuvat kalakasvandusest, kus igaühel võimalus oma õngitsemisoskust proovile panna ja lõõgastuda.

Tagasiteel võiks kindasti pilgu peale heita Saaremaa ühele suuremale sümbolile Angla tuulikuile, mis asuvad Upa - Leisi maantee 32. km-l (ca 5 km Leisist sisemaa poole sõites, kaugus puhkemajast ca 30 km). Siin on ainsana Saaremaal oma ilme säilitanud tuulikumägi - tuultele avatud kõrgem koht, kuhu ehitati kogu küla veskid. 1925. aastal, kui Anglas oli 13 talu, seisis siin koguni 9 tuulepüüdjat. Ent ka tänaseni püsinud viis jätavad mõjuva mulje. Angla viiest veskist neli on tüüpilised Saaremaa pukktuulikud, ehitatud 20. sajandi alguses. Nende keskel seisab veidi kõrgem 1927. aastal püstitatud hollandi veski. Selle kere pole kivist nagu "hollandlased" tavaliselt, vaid see on kaheksatahuline puuehitis.

Tuulikuist pea kiviviskekaugusel (ca 3 km Koikla suunas) asetseb unikaalne Karja kirik, mis on Saaremaa väikseim keskaegne kirik, pärit 14. sajandist. Kirikus on osaliselt säilinud dekoratiivsed seinamaalingud. Kooriruumi võlvidel on maagilised laemärgid. Karja kiriku kantsel on 17. sajandist, neogooti stiilis altar aga 19. sajandist. Peale kirikuskäiku peaks üheks päevaks nüüd küll piisavalt palju vaadatud olema ning aeg suund Maasi puhkemaja poole seda. Pole hullu, kui ka miskit vaatamata jäi - seda jõuab ka järgmine või ülejärgmine päev teha :)

Puhkemaja "naaber" täpselt teisel pool Väikest-Väina on Koguva küla ja Muhu muuseum Muhu saarel. Linnulennult üle lahe vahemaaks veidi vähem kui vaid 4 km. Maanteed pidi sõites kaugus puhkemajast u. 19 km. Peale Väikese-Väina tammi ületamist ning väikest sõitu tuleb keerata Kuivastu - Kuressaare maantee 15.-lt kilomeetrilt vasakule ning sealt edasi 5-6 km. Koguva küla on Eestis kõige paremini säilinud külaansambel. Küla kõik hooned on arhitektuurimälestisena kaitse all. Hoonestus pärineb põhiliselt 19. sajandi algusest. Vanimad hooned, 18. sajandist, asuvad küla keskosas. Koguva küla kiviaiad on üle 200 aasta vanad. Muuseumi keskuseks on Tooma talu - kirjanik Juhan Smuuli kodutalu.

Muhumaal olles soovitame külastada ka ilusat Muhu Katariina kirikut ning tagasi sõitse soovitame läbi põigata ka Nautse külas, Laasu talus asuvast jaanalinnufarmist, kus huvilistel võimalus teha tutvust jaanalindude ja nende kasvatamisega, saada selgeks mitu inimest saab söönuks ühest jaanalinnumunast ning lisaks on veel võimalus soetada endale erinevaid jaanalindudega seotud suveniire ja esemeid.

Edasi võiks võtta suuna Saaremaa kõige idapoolsema punkti ehk Kübassaare poolsaare poole. Kaugus puhkemajast ca 20 km, Väikse-väina tammist ca 15 km. Kübassaare metsik ja ürgilmeline laialeheline mets on oma olemuselt unikaalne terve Saaremaa kontekstis. Peale metsa on poolsaarel veel ka imekenad rannaniidud ning kaldapealsed, mis pakuvad piisavalt kohti ka supluseks ja pikniku pidamiseks.

Järgmisena võiks võtta ette tee Pöide Maarja kiriku suunas. Kaugus puhkemajast ca 9-10 km. Juba kaugelt vaadates domineerib Pöide Maarja kirik ümbritseva tasase maastiku keskel ning mõjub oma massiivsuses pigem linnuse kui jumalakojana. Pöide kiriku ajalugu ongi tihedalt seotud Saaremaa kindlustamisega keskajal. Saare idaosa kuulus Liivimaa ordule, kes oma valduste peamise tugipunktina rajas 13. saj. II poolel Pöidele linnuse. Varasematel aastatel on olnud võimalus pääseda ka kiriku torni, millest avaneb suurepärane vaade ümbruskonna maalilisele maastikule.

Pöide kiriku lähinaabruses asub ka Kahutsi maalinn. Vanimad muinasleiud linnuse asukohast pärinevad pärinevad juba kiviajast - enam kui 4000 aastat tagasi. 12. sajandil algse linnuse asemele püstitatud võimsast maalinnast pole kahjuks tänaseks päevaks kuigi palju järel, kuid veel praegugi on maalinna vallid väljastpoolt 10-11 meetrit ja seest 5-6 meetrit kõrged ning annavad aimu linnuse kunagisest võimsusest. Linnuseõue pindala on ca 4500 m², mis on palju suurem kui Muhu, Valjala või Kaarma linnustel. Linnuse asukohast avaneb samuti kena vaade ümbruskonnale.

Ülaltoodud vaatamisväärsused on vaid killuke Saaremaast ning kindlasti on palju teisigi kohti, mis huvi ning avastamisrõõmu pakuvad. Sageli ei pruugi üldse kaugele sõita - seda võib kogeda ja tunda juba kasvõi siis kui jalutada Maasilinna lähedastes külakestes, kus kenad talud ja õued ning teed, mis ääristatud vanade kiviaedadega...

Copyright 2006-2022 Skonto OÜ